ikona_wpisu

Ukash, naprawiam komputer

instrukcja krok po kroku, usuwanie wirusów

Jeśli Twój komputer został zablokowany a na ekranie widnieje informacja o naruszeniu prawa, nie oznacza to bynajmniej, że blokada została nałożona przez policję. Nie należy też płacić ani wykonywać żadnych wskazówek widniejących na ekranie. Należy raczej zastanowić się jak usunąć Ukash – wirus, który zainfekował komputer. Tutaj znajdziesz instrukcję.

Wirus Ukash przechodzi różne mutacje, na ekranie zobaczymy coraz nowsze triki ostrzeżenia, raz z wizerunkiem policjanta, raz Prezydenta Komorowskiego, możemy nawet zobaczyć swój obraz z naszej kamerki. Widnieją informacje w stylu:

Komputer został zablokowany w powody naruszenia prawa polskiego
Ten komputer został zablokowany przez system automatycznej kontroli informatycznej
Uwaga! Pański osobisty komputer został zablokowany ze względów bezpieczeństwa
Wszystkie operacje wykonywane na tym komputerze są rejestrowane

Wszystko to, by utwierdzić Cię w przekonaniu o powadze sytuacji i zmusić do wykupienia odblokowującego kodu. To oczywiście kłamstwo a zapłata sugerowanej kwoty nic nie da.

usuwanie wirusów

Blokada komputera – Ukash

Skąd się to wzięło u mnie?

Niestety większość popularnych programów antywirusowych nie rozpoznaje tego wirusa, nie ustrzeże nas też przed infekcją ani nie usunie intruza przy próbie skanowania. Wystarczy otworzyć zawirusowaną stronę internetową by stać się mimowolnym posiadaczem zablokowanego przez wirus komputera. Infekcja wirusem nie musi wcale oznaczać, że odwiedzaliśmy pornograficzne strony czy ściągaliśmy nielegalne pliki. W necie można spotkać legalne strony i serwisy, które zostały zawirusowane z powodu braku należytej dbałości ich właściciela.

Sposoby usunięcia Ukash.

W zależności od mutacji wirusa i od wersji i stanu naszego systemu, istnieje kilka sposobów odblokowania komputera. W trybie normalnej pracy nie jesteśmy w stanie nic zdziałać. wirus skutecznie blokuje wszelkie nasze poczynania. Nie można wyświetlić pulpitu ani menagera procesów. Pozostaje nam tylko nacisnąć trzy klawisze Ctrl + Alt + Del by uzyskać dostęp do zamknięcia systemu lub wcisnąć klawisz Power.

Uruchomienie komputera w trybie awaryjnym

Jednym ze sposobów odzyskania kontroli nad systemem jest uruchomienie go w trybie awaryjnym. W zależności od wersji naszego systemu możemy to zrobić następująco:

 dla Windows 2000/XP/Vista/7

Podczas startu komputera wciskamy przycisk F8. Najlepiej wciskać go od samego startu aż do pojawienia się menu. Gdy pojawi się menu wybieramy opcję Tryb awaryjny (ang. Safe mode) i wciskamy Enter.

 dla Windows 8

Przed zalogowaniem się do systemu wybrać ikonę zasilania ikona_zasilania_win8, następnie przytrzymując klawisz Shift należy kliknąć Uruchom ponownie.

 Co gdy trub awaryjny się nie uruchomi?

Wówczas pozostaje nam wyciągnąć dysk twardy i podłączyć do innego komputera. Tam można wykonać skanowanie antywirusowe.

Zobacz jak deaktywować i usunąć wirus