Świadczymy serwis sieci bezprzewodowych WiFi oraz przewodowych LAN.

Obszar: Opole, woj. opolskie.

Wielu użytkowników domowych sieci bezprzewodowych nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest jej zabezpieczenie. Nieświadomi zagrożeń uruchamiają router WiFi z domyślnymi opcjami i podłączają do sieci swoje urządzenia komputery, laptopy itp. Zgodnie z przysłowiem: „nieświadomość przyczyną dobrego samopoczucia”, na tak podłączonych laptopach wchodzą do serwisów bankowych, zapisują różne ważne dokumenty na dyskach, tylko czasem niepokoi ich fakt, że łącze internetowe spowalnia.

Jeśli sąsiad za ścianą wykrył naszą sieć jako niezabezpieczoną lub zabezpieczoną na tyle słabo, że można łatwo odgadnąć klucz zabezpieczający, może uzyskać praktycznie nieograniczony dostęp do naszego łącza, naszych dysków i danych. Może też przechwycić nasze hasła, które używamy przy logowaniu się do różnych portali, również tych bankowych. Może zobaczyć co robimy w danym momencie, odczytać historię naszych operacji. Może korzystać z naszego łącza internetowego i ściągać co tylko chce, włamywać się do innych systemów, wszystko i tak pójdzie na nasze konto. Może praktycznie wszystko. Słabo zabezpieczona sieć WiFi jest jak zaproszenie do wejścia do naszych komputerów.

 

Jak zabezpieczyć naszą sieć?

1. Mocny klucz sieciowy

Sieć bezprzewodowa winna być zabezpieczona możliwie jak najmocniejszym hasłem-kluczem. Słabe hasła, łatwe do odgadnięcia, hasła typu imię użytkownika, numer rejestracyjny samochodu ipt. nie stanowią zwykle problemu. Nawet gdy dodamy na końcu sekwencję „123”, przecież to jedna z pierwszych kombinacji, jaką bym sprawdził. Klucz sieciowy może być skomplikowany, przecież nie musimy się go uczyć, wystarczy że zapamiętamy w systemie komputera i dodatkowo zapiszemy na kartce i schowamy. Najlepiej, gdy klucz składa się z losowo wybranych małych i dużych liter i cyfr oraz znaków specjalnych. Przykład mocnego klucza sieciowego: qls3m%4FeCvx.

zabezpieczenia wifi

Ustawienia algorytmu i klucza

2. Właściwy algorytm szyfrowania.

Gdy konfigurujemy router WiFi, mamy do wyboru kilka algorytmów szyfrowania. Jednym z nich może być algorytm WEP. Nie wybieramy tego algorytmu, gdyż nie jest on wystarczająco dobry a złamanie klucza zabezpieczonego tym algorytmem trwa zwykle klika minut. Program do łamania algorytmu WEP każdy może pobrać z Internetu. Najlepiej wybrać algorytm WPA lub jeszcze lepiej WPA2. Są to bezpieczne algorytmy i nikt za przysłowiową ścianą nie będzie łamał sobie głowy nad jego złamaniem.

3. Ukrywamy naszą sieć.

Sieć bezprzewodową można ukryć poprzez wyłączenie rozgłaszania SSID. Spowoduje to, że nie pokaże się ona na liście dostępnych sieci. Może się to jednak okazać niewygodne, gdy korzystamy np. z urządzeń mobilnych i będziemy musieli specjalnie je konfigurować aby połączyć się z naszą siecią.

Ukrycie sieci WiFi

Ukrycie sieci WiFi

4. Filtrowanie adresów MAC.

Każde urządzenie sieciowe posiada unikalny adres zwany adresem MAC. Można tak skonfigurować router, aby przepuszczał tylko wybrane urządzenia sieciowe. Należy odszukać funkcjonalność filtrowania adresów MAC i tam wpisać adresy naszych urządzeń. Każdemu urządzeniu sieciowemu, którego MAC-adres nie znajduje się na liście, zostanie odmówiony dostęp przez nasz router.

Ustawienie filtru Mac-adresów

Ustawienie filtru Mac-adresów

Na zakończenie dodam, że „Za nieuprawnione uzyskanie dostępu do sieci, czyli za włamanie, grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2, a dodatkowo za wyrządzenie szkody w systemie informatycznym grozi kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.” Mimo to dbajmy o bezpieczeństwo naszych danych bo możemy się narazić na poważne konsekwencje i koszty.